2. hodina

 


KOUZELNICKÉ PTACTVO

 

V tomto celku se totiž nachází několik tvorů, kteří mají klasifikaci XX a bylo by dobré je co nejdříve probrat, abychom mohli pokračovat dále v těch více nebezpečných. Ve vyšších ročnících budou také předmětem výuky, do té doby na ně ovšem musíme počkat. Zároveň s nimi budou samozřejmě probíráni i ti mudlovští, co patří do oblasti Kryptozoologie a které si v rámci osnov později zmíníme a budeme zkoumat jejich podobnost s těmi kouzelnickými.

 

Do kategorie XX patří tito ptáci: Auguron, Zmíráček a Tlustobřich. Spolu s Tlustobřichem si zmíníme i ptáka Dodo, kterého mudlové vyhubili... Pokud ho opravdu vyhubili, uvidíte, až ho budeme probírat.

 

S kouzelnickými ptáky je spojeno několik významných magizoologů, kteří se jimi zabývali. Zmínila bych např. Urica Ujetého a Gullivera Pokebyho, kteří se zabývali především Auguronem, Více si o nich povíme za chvíli. Potom Alexandru Escavar, která zkoumala Tlustobřichy a zasadila se o spoustu poznatků o tomto kouzelném ptákovi. Jako poslední bych zmínila skupinku magizoologů, kteří zkoumali Zmíráčka a také to, proč je tak potichu. Každou osobnost si probereme jednotlivě během výkladu o jednotlivých ptácích.

 

Kouzelnické ptáky poznáme už podle názvu „kouzelnický“ – mají každý nějakou speciální schopnost. Ať jsou velcí či malí, vždy se najde něco, čím jsou výjimeční a díky čemu je chováme nebo využíváme části jejich těl. Někteří z nich jsou téměř nepolapitelní, jiní naopak můžou sloužit jako kouzelničtí mazlíčci – sám Brumbál přece říkal, že Fénix je velmi věrný domácí mazlíček.

 

Mezi mudlovskými a kouzelnickými ptáky je rozdíl právě ve schopnostech. Mudlovští mají „jen“ zvířecí instinkty, většina z nich je nenápadná, aby se skryla před predátory. Kouzelničtí ptáci mají tu výhodu, že se jim úspěšně pomocí kouzel před predátory unikat. Také si mohou dovolit být barevně nápadní, většinou to mají jen pro účel páření – samečci se hodně předvádí před samičkami, který je barevnější, umí dál doletět, který je rychlejší apod. Každý druh má svůj speciální námluvný tanec. Pokud budete hodní (ale to vy jste J a budete mít zájem, můžeme si někdy zaletět na výpravu páření určitého druhu ptáčků, vypsala bych anketu, kde byste si odhlasovali, koho byste chtěli vidět.

Kouzelničtí ptáci už nejsou ve většině případů na rozdíl od těch mudlovských pojídáni či pěstováni za účelem potravy. Původně byli Tlustobřichové, ale naštěstí nám došlo, že tudy cesta nevede.

 

AUGURON

 

Auguron, neboli Irský fénix, jak se mu často říká, má zařazení XX. Jeho anglický název je Augurey a už podle přezdívky jej najdeme především v Irsku a dále v Británii a po celé severní Evropě.

Jeho hnízdo má tvar slzy a staví si je nejčastěji v trnitých keřích. Najdeme jej na odlehlých vřesovištích, takových, na kterých se hraje famfrpál, pokud tam ale ministerští kouzelníci z odboru Kouzelnických her a sportů najdou tato hnízda, nesmí se tam hrát, protože Auguron je i přes své rozšíření chráněn. Na těchto vřesovištích se vyskytuje proto, že je velmi plachý.

Nejvíce připomíná podvyživeného supa. Působí tak trochu truchlivým výrazem, ale je šťastný až až. Jeho barva je zelenočerná. Je na něm zajímavé to, že jeho brka odpuzují inkoust, takže se s nimi nedá psát.

 

Co se týká potravy, tak se živí brouky, jak vidíte a dalším hmyzem. Také si pochutnává na vílách. tady je nutno rozlišit víly – neskočí na Fleur Delacour a nezačne ji zobat do oka, to by mu to trvalo J Živí se těmi malými, o kterých se pak později budeme učit.

 

Schopnosti

Předpovídá příchod deště. Kouzelníci ho využívají k předpovědi počasí. Kdysi se považovalo za předzvěst smrti, proto se jeho hnízdům kouzelníci vyhýbali. Naštěstí se však našli kouzelníci, co jej zevrubně zkoumali a zjistili, že tomu tak není. Auguron létá velmi rád za hustého deště a je to pěkná podívaná, protože jak už bylo řečeno, odpuzuje vodu. Jinak sedí ve svém hnízdě.

 

Námluvy

Sameček si počká na opravdu hustý déšť a pak vzlétne a předvádí se před samičkou – jak létá v kapkách určitou rychlostí a v různých směrech, vytváří obrazce, kterými se snaží udělat na samičku dojem. Ta si pak vybere dle snahy samečka. Nutno podotknout, že někteří jsou vyčerpaní a jiní odstoupí, protože po náročném letu i zapomenou, co vlastně původně chtěli.

 

Auguron klade 2-5 vajec, která jsou zářivě zelená s černými puntíky.

 

Osobnosti spojené s Auguronem

Uric Ujetý – trávil čas v místnosti s 50ti ochočenými augurony. Jedné noci podlehl přesvědčení, že je mrtvý kvůli kvílení auguronů a že je duchem. Snažil se pak projít zdí, ale skončil s otřesem mozku, který trval 10 dní.

 

Gulliver Pokeby napsal knihu Proč jsem nezemřel, když zakvílel auguron (1824), kde se vyjádřil k tomu, že předpovídají počasí.

 

ZMÍRÁČEK

Anglickým názvem je tento ptáček Jobberknoll a jeho klasifikace jsou XX.

 

Tento malinký ptáček se vyskytuje v severní Evropě a v severní Americe. Jeho barva je modrá a má na sobě skvrnky.

Živí se stejně jako auguron drobným hmyzem.

 

Využití

Jeho peříčka se používají do lektvaru pravdy (rozemletá, 3ks) a také do paměťových lektvarů (natrhaná peříčka, 7 kusů)

 

Je na něm velmi zajímavé to, že je celý svůj život potichu, až na okamžik smrti, kdy vydá skřek, ve kterém jsou obsaženy všechny zvuky, které kdy slyšel a navíc pozpátku. Tuto schopnost zkoumala skupinka mladých amerických čarodějů v letech 1845 – 1856. Nevěděli pořád, proč nevydá jediný zvuk, ani pípnutí a pak najednou zmíráček zařval a bohužel zemřel, díky němu ale mladí magizoologové tuto skutečnost zaznamenali a mohli ji zařadit mezi zajímavosti o tomto živočišném druhu. Moje mamka někdy říká, že mě na chvilku začaruje do podoby zmíráčka, ať jsem aspoň chvilku potichu.

 

Námluvy

Jelikož zmíráček nevydává žádné zvuky, tak předvádí složitou letovou formaci. Myslím, že to je docela praktické, samička si vybere tu nejhezčí. Nebylo by podle mě produktivní, kdyby si sedli naproti sebe na větev a samečci by se neměli předvádět, který déle zařve J