9. hodina

 

KOUZELNÍ OCHRÁNCI

 

Řadíme sem tvory, kteří jsou různě nebezpeční a více či méně zapáleni do své role ochránců. Někteří nejsou zase tak nebezpeční a dají se snadno odehnat (Kůrolez). Jiní jsou nám velmi prospěšní a ani je neodháníme (Huňáč), na jiné si však musíme dát pozor. Mezi ty nebezpečnější patří např. Kerberos nebo Sfinga. Kerberos i Sfinga pochází z Řecka, o těch ale více ve čtvrtém ročníku, nyní si jen povíme, že většinou se využívají na hlídání pokladů či ukrytých míst a musíme přesně znát, jak je obejít. Jako studenti 2. ročníku se naučíte prozatím jen některé zástupce, kteří jsou přijatelní vzhledem k vašim dosavadním zkušenostem s péčí o kouzelné tvory.

 

Na každého ochránce, kterého potřebujeme nějak obejít, existuje jistý způsob či více způsobů, měli bychom ale vždy volit ten nejefektivnější a zároveň ne takový, abychom tvora zabili – takže třeba na Kůroleza nepoužijeme hned Incendio, jen v případě, že jich na nás útočí horda a jen do vzduchu, nemusíme je hned zapalovat.

ROLEZ

https://fc00.deviantart.net/fs47/f/2009/246/e/1/e18cb63eeb1bdefba6127c57a9e02b7d.jpg

 

Anglický název: Bowtruckle

Klasifikace MK: XX

Status: zvíře

Je to tzv. Strážce stromů

Výskyt: Západní Anglie, jižní Německo, Skandinávské lesy

Vzhled: Vypadá doslova jako větvička, já mu říkám větvičkovitý tvoreček. Je díky tomu těžko poznatelný, jeho tělo tak vytváří dokonalé mimikry. Dorůstá délky 8 palců, tedy něco mezi 16-17 cm a když se na něj podíváte, vidíte opravdu jakoby větvičku s hnědýma očičkama.

Potrava: živí se hmyzem, nejoblíbenější jsou stínky

 

https://zoology.hostei.com/wp-content/uploads/2010/02/st%C3%ADnka.jpg

Objev a výzkum

Ve 13. století se o Kůrolezy zabývaly Německé čarodějky, nejvíce Helga Winkler, která studovala v Bradavicích v koleji Havraspár. Zjišťovala především to, jak se Kůrolezům ubránit tak, abychom jim nemuseli ublížit.

 

Chování a jednání Kůroleza

Je velmi mírumilovný a plachý – v tom se velmi podobáme :D POZOR však na případy, kdy se snažíte z jeho stromu, který hlídá, sebrat dřevo na jakékoliv účely – ty ho totiž nezajímají a z mírumilovné větvičky s očičkama se najednou stane nedobrá větvička s očičkama, co se vám prsty, které vypadají jako ostré větve, bude snažit vypíchnout oči, takže pozor na něj.

 

Jak si jej udobříme?

Je důležité, abychom mu dali hmyz, nejlépe stínky, JEŠTĚ PŘED tím, než si vezmeme dřevo – ne že orvete strom a pak mu dáte pod nos misku se stínkami :D Poté, co se do nich pustí, můžete uříznout větvičku a MUSÍTE mu poděkovat a pak co nejrychleji utéct.

 

Bohužel, Kůrolez je ohrožen hlavně nedbalostí a zlými úmysly čarodějů. Jistě si vzpomenete na film i knihu HP6, kde Smrtijedi v čele s Bellatrix Lestrangeovou zapálili Hagridovu boudu a on pak byl smutný, že mu tam Kůrolezové uhořeli. Jistě, oproti skutečnosti, že umřel Brumbál, kterou se dozvěděl až poté, to nebylo nic, ale i tak je to smutná pasáž.

 

Léčba poranění a prevence

Prevence je popsána výše, musíte být opatrní a dát mu hned jídlo. POČKAT, až si ho vezme a pokud by se náhodou stalo, že by nás poranil, tak škrábance ošetříme buďto dezinfekčním roztokem, který jistě umíte namíchat z hodin paní prof. Melisen nebo pana prof. Ruffa. Pokud ne, nosím vždy lékárničku a Aki má taky vždy zásobu obvazů, jak jsem si všimla :D

Proti vypíchnutým očím nelze v danou chvíli nic dělat, musíte být okamžitě transportováni do Nemocnice u Sv. Munga.

 

HUŇÁČ

https://www.harrymedia.com/data/media/95/1_17.jpg

 

Anglický název: Porlock

Klasifikace MK: XX

Status: zvíře

Název: Strážce koní

Výskyt: anglický Dorset, jižní Irsko

Vzhled: Dlouhá chlupatá srst, hodně hrubého vlasového porostu a velký nos. Jeho nohy jsou zakončeny kopyty a na malých rukách má čtyři sukovité prsty. Jsou přibližně 2 stopy, tedy cca. 60cm vysocí.

Potrava: tráva

 

Objev a výzkum

Angličanka mudlovského původu, studentka koleje Nebelvír, která se jmenovala Alexandra Mattová (1687 – 1756). Její rodina vlastnila velký statek, kolem kterého byl kouzelný plot. Ten ale jednoho dne přestal fungovat a nevěděli, z jakého důvodu. Až poté, mezi velkým počtem koní, naši tvora, co měl jen dvě kopyta. Věnovala pak celý život zkoumáním tohoto tvora.

 

Chování Huňáče

Tohoto tvora a ochránce zpravidla obcházet nepotřebujeme, proto se nebudeme učit obranu, je ale důležité vědět, že jeho schopnosti ruší kouzelnické ploty, které většinou kouzelníci oběženou kolem statků, proto je to také nejčastější způsob, jak zjistit, že tam Huňáč je. Nemusíme jej vyhánět, protože koně dokáže uchránit, musíme je ale obnovovat kolem dalších ohrad, které případně vlastníme. Huňáč brání koně velmi efektivně – pokud je chce někdo ukrást nebo jim ublížit, dokáže velmi silně kopat, proto se o to nikdy nesnažte.